معرفی مشاوره در انتخاب رشته مهندسی نقشه برداری (بعد از کنکور سراسری)

 • انتخاب رشته نقشه برداری

  عده ای از روی شغل پدری یا آشناهایی که در هر رشته ای دارند انتخاب رشته میکنند اما عده دیگری شاید کسی را نداشته باشد به همین منظور اگر به تازگی کنکور داده اید ، میخواهید انتخاب رشته کنید و دنبال این هستید که درباره رشته نقشه برداری از کسی که فارغ التحصیل این رشته هست توضیحاتی بخوانید در اینجا در خدمت شما هستم.

  باید درباره بازار کار ، دروسی که باید پاس کنید و همچنین نوع سختی کار در این رشته بدانید تا سپس بتوانید تصمیم نهایی خود را مبنی بر انتخاب یا عدم انتخاب این رشته بدانید. وجهه ی رشته ی مهندسی نقشه برداری خوب هست و همه جا هم کاربرد دارد اما در ادامه به سختی ها و مزایای آن هم میپردازیم.

  علاقه به رشته نقشه برداری

  علاقه مهم ترین چیز است شما اگر به علمی علاقه داشته باشید میتوانید هم در آن به شدت پیشرفت کنید و هم از آن لذت ببرید. بحث شغل و سرنوشت هم خیلی مهم هست چرا که قرار است بیشترین زمان از بهترین دوران زندگی خود را به کار اختصاص دهید از این رو باید بتوانید از شغل خود لذت ببرید.

  سختی دروس مهندسی نقشه برداری

  اگر میخواهید رشته نقشه برداری را انتخاب کنید باید در درجه اول هندسه و ریاضی خوبی بلد باشید چرا که در این رشته زوایا و هندسه حرف اول را میزنند و بیشتر کار شما با مختصات است ، ازین رو دروسی هم که پاس میکنید به جز دروسی که با اکثر رشته های مهندسی یکسان هستند: مانند ریاضی۱ ، ریاضی۲ ، ریاضیات مهندسی ، آمار ، محاسبات عددی و … همانطور که میدانید باقی رشته های مهندسی مانند مکانیک و برق و غیره هم این دروس را پاس میکنند.

  شما باید هندسه تحلیلی ، سرشکنی ، تئوری خطاها ، ژئودزی۱ ، ژئودزی۲ ، نجوم ژئودزی و … را هم بگذرانید که اگر ریاضیات ضعیفی دارید توصیه میکنم سمت این رشته نیایید البته اگر کمی ریاضیاتتان ضعیف هست ولی به نقشه برداری علاقه شدید دارید میتوانید با تلاش بیشتر کار خود را به پیش ببرید اما اگر جزو آن دسته افراد هستید که از ریاضیات متنفرند و فقط با مشقت دیپلم ریاضی گرفته و کنکور داده اند اکیدا توصیه میکنم نقشه برداری را انتخاب نکنند.

  پول و فرصت شغلی مهندسی نقشه برداری

  در بحث فرصت کاری و شغل باید بگویم در بخش عملی نقشه برداری شغل سختی هست (اما بازار کار آن بد نیست) باید در سرما و گرما زیر آفتاب و برف نقشه برداری عملی انجام دهید و با دوربین و جی پی اس خود بروید و کارهایتان را به پیش ببرید که این امر میتواند برای خیلی از افراد بسیار سخت و طاقت فرسا باشد و توانایی این کار را نداشته باشند، البته کارهای نرم افزاری هم وجود دارد اما بازار آن کمتر است. در کل درآمد رشته بد نیست اما بهرحال به نسبت درسی که میخوانید و سختی کار باید بالاتر از این هم باشد.

  به هر صورت وقتی میخواهید رشته ای را انتخاب کنید یک بار دیگر تکرار میکنم باید به آن علاقه داشته باشید ممکن است عده ای کار عملی ، با دوربین و کلا سیستم نقشه برداری را دوست داشته باشند ولی اگر علاقه ندارید آن را انتخاب نکنید!

  جمله ای معروف هست که میگوید اگر میخواهید یک ساعت از زندگی لذت ببرید یک ساعت چرت بزنید! اگر میخواهید یک هفته از زندگی لذت ببرید به مسافرت بروید! اگر میخواهید یک ماه تا یک سال از زندگی لذت ببرید ازدواج کنید… اما اگر میخواهید تمام عمر از زندگی خود لذت ببرید شغل مورد علاقه تان را انتخاب کنید و از کار خود تا آخر عمر لذت ببرید.

  این خلاصه ای از معرفی در حد توان بنده افشین فتحی مرام مهندس نقشه بردار و کارشناس ارشد رشته GIS به عنوان نگارنده این مطلب بود و برای تصمیم گیری نهایی به هر حال از منابع دیگر هم قطعا باید تحقیق کنید و همه جوانب از جمله دروس ، دیسیپرین شغلی نقشه برداری ، پول و سختی کار آن را در نظر بگیرید و سپس اقدام به انتخاب رشته نمایید.

   

  معرفی رشته نقشه بردرای برای انتخاب رشته

  AVG ratings 5 از ۵
  Vote count: 2 Vote

  یک نظر

  1. پویا سپتامبر 22, 2020 در 9:36 ق.ظ - پاسخ

   خیلی ممنون

  پیام بگذارید