۱۳ توصیه مهم و ایمنی برای مهندسین نقشه بردار

 • تجربیات شرکت نقشه برداران جوان برای نقشه برداران جوان

  طبق اطلاعاتی که به دست آورده ایم دانشجویان و نقشه برداران زیادی از سایت ما بازدید میکنند به همین خاطر از جانب برادران کوچک خود در شرکت نقشه برداران جوان خدمت شما عزیزان ۱۳ توصیه ارائه کنیم که امید است کاربردی واقع شود.

  اگر شما دوست عزیز برای انجام امور نقشه برداری خود بازدید کننده این مطلب هستند پیشنهاد میشود به مطلب خدمات نقشه برداری مراجعه بفرمایید چرا که این مطلب برای دانشجویان و مهندسین نقشه برداری تدارک دیده شده تا بتوانیم از تجربیات یکدیگر بهره مند شویم.

  همانطور که احتمالا شنیده اید در زمینه کارهای نقشه برداری کارهای زیادی در هر روز تعریف میشود و با توجه به اینکه تعداد نقشه برداران نسبت به سایر رشته های مهندسی به ویژه عمران و معماری به نسبت کمتر است شاید بتوان متصور شد که بازار کار بهتری در حال حاضر دارد.

  به ویژه با طرح هایی که در نظام مهندسی و سازمان ثبت اسناد تعریف مشود احتمالا آینده روشنی در انتظار این رشته سخت و به نسبت طاقت فرسا وجود دارد. اما در این میان بهتر است به نکاتی حتما توجه بفرمایید:

  ۱٫به هیچ عنوان دوربین را در حال استقرار رها نکنید.
  در صورت فاصله گرفتن از دستگاه حتما کمک نقشه بردار آموزش دیده را جهت مراقبت از دوربین بگمارید و یا دستگاه را از روی سه پایه باز نموده و در جعبه قرار دهید و مجددا در زمان لازم مستقر کنید.

  ۲٫حتی المقدور از استقرار در موقعیت نا ایمن پرهیز کنید.
  محل عبور ماشین آلات و افراد، عبور کابل برق موقت و سیار و شلنگ آب، از نزدیکی سه پایه، لبه پرتگاه ها، زیر اماکنی که عملیات ساختمانی و یا نصب و جوشکاری قطعات انجام میشود، از نمونه های استقرارهای خطر آفرین به شمار می رود!

  ۳٫از رها کردن تجهیزات در صندوق عقب خودرو و یا داخل خودرو بدون سرنشین حتی برای یک ثانیه خودداری فرمایید، سارقین همیشه در کمین هستند.

  ۴٫اصولا صندوق عقب خودرو محلی مناسب جهت حمل تجهیزات گرانقیمت ژئوماتیک نیست به دو دلیل:
   الف: در صورت تصادف شدید از عقب، که در کشور ما بسیار رایج است،تجهیزات آسیب نبیند.
  ب: سیستم تعلیق خودرو به قسمت بار، ضربه ها و تکانهای شدیدتری وارد میکند .  کالیبراسیون دستگاه در اثر این عارضه تهدید میگردد .

  ۵٫جعبه حمل دوربین قابل ترمیم و بازسازی نیست .
  به همین دلیل دستگاه با کاور برزنتی مخصوص تحویل شما گردیده است، قیمت این کاور با قیمت جعبه حمل یدکی قابل قیاس نیست. لطفا همواره جهت حمل و نقل دوربین از کاور برزنتی استفاده نمایید. هنگام باز و بسته کردن زیپ کاور، و حمل آن لطفا ملاحظات لازم صورت پذیرد ،همچنین از نشستن بر روی جعبه حمل خودداری فرمایید .

  ۶٫حمل دوربین در حالت نصب روی سه پایه کار بسیار خطرناکی است، شکستن بست سه پایه، و از دست دادن تعادل شخص، از موارد شایع بوده است.

  ۷٫لازم است هر از چند گاهی دستگاه و متعلقات آن نظافت گردند . برای تمیز کردن بدنه اصلی دستگاه از پنبه و الکل، لنز و ال سی دی دستگاه از دستمال مخصوص عینک، جعبه حمل و سه پایه دوربین از دستمال نمدار و کاور های برزنتی، از کف شوینده های تجارتی و ابر اسفنج استفاده فرمایید.

  ۸٫باتریهای لیتیوم دستگاه بایستی به روش خاص و با شارژر و جریان برق مناسب شارژ گردند، قبل از اتمام کامل باتری، آن را شارژ نکنید.
  همچنین قبل از فول شارژ کامل، باتری را از شارژر جدا نکنید. همیشه یک باتری فول شارژ یدکی همراه داشته باشید. به مدت طولانی باتری را در درون دستگاه بدون استفاده رها نکنید .

  ۹٫از سپردن اپراتوری توتال استیشن به افراد غیر متخصص (غیر نقشه بردار) جدا خودداری فرمایید .

  ۱۰٫مسئولیت تجهیزات نقشه برداری مستقیما به عهده کاربر و سرپرست مربوطه می باشد. فراموش نکنیم تجهیزات نقشه برداری، اعتبار تخصص ماست.

  ۱۱٫در صورت امکان در ساعات غیر فعال کارگاه، تجهیزات را به انباردار امین کارگاه تحویل دهید و رسید دریافت فرمایید. احتمال سرقت، آتش سوزی و حوادث مشابه همیشه کانکسها و اتاقهای دفتری و مهندسی را تهدید میکند.

  ۱۲٫حتی الامکان از کار کردن در روزهای بارندگی خودداری کنید، در صورت مرطوب شدن دستگاه و متعلقات، پس از انتقال به فضای سرپوشیده، با دستمال نخی تمیز خشک نموده چند ساعت از جعبه خارج و در دمای محیط قرار دهید تا کاملا خشک گردد. از خشک کردن دستگاه توسط سشوار و یا هیتر برقی  جدا خودداری نمایید، حرارت زیاد به دستگاه لطمه میزند .

  ۱۳٫خطوط انتقال برق فشار قوی دارای میدانهای مغناطیسی بسیار شدیدی هستند. تجهیزات اندازه گیری دقیق، در اثر این میدان مغناطیسی دچار اختلال شده. حتی ممکن است از کار بیافتند ( EDM توتال استیشن برای همیشه از کار خواهد افتاد).

  امید است این نکات مفید واقع شوند و میتوانید برای دوستان و همکارانتان هم ارسال کنید البته خیلی از این نکات را در کلاس های عملی به ما آموزش میدهند اما تکرار و خواندن آنها باعث عدم فراموشی و بی توجهی ما خواهد شد.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۸ رای

  پیام بگذارید